Opel tamamen elektrikliye geçiyor! Manta efsanesi dönüyor

Yayınlama: 30.07.2021 14:06:00 Güncelleme: 30.07.2021 14:15:52

2024'e kadar tüm modellerinin elektrikli versiyonunu çıkarmayı planlayan Opel, ikon modeli ise elektrikli olarak yeniden pazara sokacak

Köklü Alman markası Opel, kapsamlı elektrikliye geçiş stratejisinde  bir sonraki adıma geçiyor. Buna göre Opel, sadece elektrikli model portföyünü genişletmekle kalmayacak, aynı zamanda 2028 yılından  itibaren Avrupa'da tamamen batarya elektrikli araçlara odaklanacak. 
Opel, aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin'e  tamamen elektrikli bir marka olarak girmeyi hedefliyor. Efsanevi Opel Manta ise elektrikli otomobil olarak geri dönecek.

Alman otomotiv devi Opel'in elektrikli araç stratejisi, Stellantis 2021 Elektrikli Araç Günü kapsamında açıklandı. Buna göre Opel, elektrikliye geçiş stratejisinde bir sonraki adıma geçerken, 2021 yılında öncelikle Avrupa pazarlarında 9 elektrikli modeli müşterilerinin beğenisine sunacak. Bununla birlikte tüm Opel modellerinin 2024 yılına kadar elektrikli versiyonlara kavuşması hedefleniyor. 2028 yılı itibariyle ise Opel için ana pazar olan Avrupa'da, sadece markanın elektrikli otomobilleri satışa sunulacak. 

Stellantis 2021 Elektrikli Araç Günü etkinliğinde Opel'in bu alanda  yaptığı çalışmalar ve hedefleri de paylaşıldı. Etkinlikte yapılan  açıklamalara göre otomotiv endüstrisinin geleceğini elektrikli  araçlarda gören Opel, teknolojisini aynı zamanda çevreci kimliğiyle  aynı potada eriterek sıfır emisyon hedefiyle çalışmalarını yürütüyor. 
Bu vizyonunu global marka olma hedefinde de ön planda tutan Opel,  dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin'de de tamamen elektrikli  bir marka olarak yer almayı ve karlı bir şekilde büyümeyi planlıyor.  

Opel  çağın gereklerine göre yorumladığı neo-klasik otomobili Manta GSe ElektroMOD için aldığı heyecan uyandıran olumlu geri bildirimler sonrası, efsanevi Manta modeline yeniden hayat verme kararı aldı. 
Opel'in marka tarihi için gerçek bir ikon ve markanın geleceği için bir ilham kaynağı olan Opel Manta, önümüzdeki 10 yıl içerisinde 
"tamamen elektrikli" olarak seri üretilecek. Opel, kapsamlı bir  elektrikliye geçiş hamlesinin tam ortasında yer alıyor. Marka henüz bu  yıl dokuz elektrikli modelini satışa sunmuş olacak ve Opel'in tüm  modelleri 2024 yılına kadar elektrikli versiyonlarına kavuşacak.