Otomotive mikro darbe! Tofaş üretime ara vereceğini açıkladı

Yayınlama: 18.03.2021 10:26:00 Güncelleme: 07.04.2021 10:16:13

Mikroçip tedarik sorunu otomotiv devlerinin üretim faaliyetlerinin sürekliliğini de etkilemeye başladı. Tofaş Otomobil Fabrikaları tedarik sorunu nedeniyle üretime ara vereceğini açıkladı

Mikroçip tedariğinde yaşanan sorununun, global otomotiv pazarında GM, Honda, Ford gibi devlere üretim durdurturken bu açık, Türkiye'de de yansımasını buldu. Tofaş Otomobil Fabrikaları, yaşanan mikroçip tedarik sorunu nedeniyle üretime 2 hafta ara vereceğini açıkladı. Tofaş açıklamasında, "Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen elektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu yaşanmaktadır. Tofaş, ürünlerindeki yüksek teknoloji, giderek artan elektronik bileşim kullanımı ve dünya ile bütünleşik üretim sistemi sebebiyle söz konusu mikroçip tedarik sorunundan etkilenmektedir. 
 
Bu kapsamda bünyesinde söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikamızda üretim faaliyetlerine ara verilecektir. 
 
Söz konusu kararın etkilerinin asgari seviyede tutulması amacıyla, üretime ara verilen süre içerisinde üretim tesislerinin bazı periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte, Şirketimizin üretim dışında kalan operasyonları faaliyetlerine devam edecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarımızla ayrıca paylaşılacaktır" ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın ardından TOASO hisseleri, BIST-100'ün yukarı yönlü açıldığı piyasada yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetti. 

MİKROÇİP TEDARİK SORUNU NEDİR, NERELERDE KULLANILIYOR?
Üretim kapasitelerinin yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan mikroçip tedarik sorunu, uzay endüstrilerinden, bilgisayara, buzdolabından otomobile bir çok sektör ve üründe üretimin aksamasına neden oluyor. Otomobillerde mikroçipler, hava yastıklarının kontrolleri, otomatik açılır camları, katalitik dönüştürücüler, gösterge panelleri gibi düzinelerce parça ve alanda kullanılıyor.
Son yaşanan mikroçip sorunu nedeniyle bu yıl otomotiv endüstrisinde yaklaşık 1.3 milyon aracın piyasaya çıkamaması ve duran üretimler nedeniyle sektöre maliyetinin yaklaşık 52 milyar doları bulması bekleniyor.