Rekabet Kurumu'ndan Apple hakkında soruşturma

Yayınlama: 06.06.2024 13:21:00 Güncelleme: 06.06.2024 13:17:50

Rekabet Kurumu, uygulama geliştiricilere kendi ödeme sistemini zorunlu tuttuğu gerekçesiyle Apple hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurumu'ndan Apple hakkında soruşturma
Mobil akıllı cihazlar ve bunlara yönelik yazılımlar hakkında sektör yapısı ve rekabet sorunları hakkında Mobil Ekosistemler Sektör İncelemesi yürüten Rekabet Kurumu, Apple’ın uygulama geliştiricileri ile yaptığı sözleşmeler ve onlara yönelik ödeme sistemleri konusunda kısıtlamalar konusunda şüpheler üzerine harekete geçti.

Kurum, çalışması kapsamında uygulama geliştiricilerin kendi internet siteleri gibi farklı ödeme kanalları hakkında bilgilendirme yapmalarının engellendiğini tespit etti.

Soruşturma kapsamında ilk olarak, bu yasak nedeniyle daha düşük fiyatlara erişme olanaklarının kısıtlanıp kısıtlanmadığı incelenecek.

SATIŞLARDAN YÜZDE 30 KOMİSYON GELİRİ ELDE ETTİĞİ TESPİT EDİLDİ

Bloomberg’ün Rekabet Kurumu’ndan aldığı bilgiye göre, kurum çalışmasında ayrıca, uygulama dışı alternatif kanallara yönlendiren bağlantılara yer verilmesinin de engellendiğini tespit etti.

Bu doğrultuda, Apple’ın kendi ödeme sistemini zorunlu tutarak uygulama geliştiricilerin seçim özgürlüğünü ortadan kaldırıp kaldırmadığı ve diğer ödeme sistemlerinin Apple ekosistemine girişini engelleyip engellemediğini de inceleyecek.

Apple’ın uyguluma içi içerik satımında kullandığı kendisine ait ödeme sistemi aracılığıyla satışlardan yüzde 30 komisyon geliri elde ettiğini de tespit eden Kurum, 21 Mayıs’ta aldığı kararla, App Store’da alternatif ödeme sistemlerini kullandırarak ve mobil uygulama geliştiricilere yönlendirme karşıtı hükümler uygulayarak rekabet kanununu ihlal edip etmediğinin tespiti için şirket hakkında soruşturma başlattı.