Rekabet'ten Google’a soruşturma

Yayınlama: 02.02.2023 11:23:00 Güncelleme: 02.02.2023 13:16:06

Rekabet Kurumu, Google hakkında hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı

Rekabet Kurumu, Alphabet, Google, Google International, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Gerekçe olarak, ekonomik bütünlüğün genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı gösterildi.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklama şöyle:

Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 12.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-03/27-M sayı ile karar vermiştir.