Renault, Nissan'daki hissesini azalttı

Yayınlama: 08.11.2023 13:24:00 Güncelleme: 08.11.2023 13:21:40

Fransız otomobil üreticisi Renault, Japon ortağı Nissan'daki yüzde 28,4'lük hissesini Fransız bir tröste devrederek, Nissan'daki hisse oranını yaklaşık yüzde 43'ten yüzde 15'e düşürdüğünü açıkladı

Renault, Nissan'daki hissesini azalttı
Renault, Nissan'daki yüzde 28,4'lük hissesini Fransız bir tröste devrederek, Nissan'daki hissesini yaklaşık yüzde 43'ten yüzde 15'e düşürdü.

Şirketler Ocak ayında Renault'nun Nissan'ın yaklaşık yüzde 28'ini Fransız bir tröste devredeceğini açıklamıştı.

Otomobil üreticilerinin yaptığı ortak açıklamada, Renault, Nissan ve küçük ortakları Mitsubishi Motors arasındaki yapılandırılan ortaklığa yönelik yeni anlaşmanın Çarşamba günü yürürlüğe girdiği belirtildi.

Açıklamada, "Ortaklığın bir sonraki adımı, uzun süredir devam eden ortaklığın temelleri üzerine inşa edilecek ve her ortak için değer yaratımını en üst düzeye çıkaracak" denildi. Ayrıca, Renault'nun belirli bir süre içerisinde devredilen Nissan hisselerini satma yükümlülüğünün bulunmadığı kaydedildi.

Nissan ve Renault, Japon otomobil üreticisinin gelecekteki işbirliklerinde fikri mülkiyet haklarını korumaya yönelik endişeleri arasında, aylarca süren yoğun müzakerelerin ardından, bu yılın başlarında Londra'da ortaklıklarının kapsamlı bir şekilde elden geçirildiğini açıkladıktan sonra anlaşmanın şartlarını Temmuz ayında kesinleştirmişti.

Renault ve Nissan, yaklaşık 20 yıllık ortaklıklarındaki paylarını denkleştirecek ve Renault'nun elektrikli araç birimine Nissan'ın yatırım yapmasına olanak sağlayacak yeniden yapılandırma sürecine yönelik anlaşmaya Ocak ayında varmıştı.