Rota optimizasyon şirketi Optiyol 810 bin dolarlık yeni yatırım aldı

Yayınlama: 02.06.2021 11:21:00 Güncelleme: 02.06.2021 11:25:13

Start-up'lara yatırımcı ilgisi tam gaz devam ediyor. Teknopark İstanbul'dan çıkan Optiyol'un yatırım turuna 5 büyük risk sermayesi şirketi katıldı

Ar-Ge faaliyetlerine Teknopark İstanbul’da başlayan, kuluçka merkezi Cube Incubation’un mezun girişimlerinden Optiyol 810 bin dolarlık yeni  bir yatırıma imza attı. Bulut tabanlı yeni nesil rota optimizasyonu  çözümü olan Optiyol’un yatırım turunda  Ford Otosan’ın kurumsal  girişim sermaye şirketi Driventure, Fark Holding, Dinçer Lojistik, 
Coşkunöz Holding ve Arya Kadın Yatırım Platformu yer aldı. Yerli  girişimin bugüne kadar aldığı yatırım miktarı 1.1 milyon dolara  ulaştı. Şirket, aldığı yeni yatırımla önümüzdeki dönemde Amerika, Avrupa ve Orta Doğu pazarında teknoloji iş ortaklıkları ile satış  gücünü artırmaya yönelik faaliyetlerini sürdürecek.

Tuba Gözbaşı ve Ozan Gözbaşı tarafından kurulan Optiyol, hızlı tüketim  ürünlerinden perakendeye, e-ticaretten taşımacılığa, lojistik  operasyonları yürüten pek çok sektöre eşsiz bir SaaS rotalama çözümü  sağlıyor. İşletmelerin tedarik zinciri ihtiyaçlarına yönelik özel  tasarlanmış algoritmaları ile müşterileri için hem mikro dağıtım hem  de makro dağıtım operasyonlarını dijitalleştiriyor.

Aldığı yatırımın 460 bin dolarını Arya Kadın Yatırım Platformu’nda yer  alan Özer Hıncal, Emin Ataç, Mustafa Dinçer, Utku Aytemur, Umut Kartal, Hakan Çevikoğlu ve Ahu Serter’den alan Optiyol  Arya Yatırım  platformunun son 6 ayda kapattığı 6. Teknoloji yatırımı oldu.

Yerli girişim, daha önce TİKAD, StartersHub ve Seedstars’ın da  bulunduğu yatırımcılardan 290 bin dolar yatırım almıştı  böylece  aldığı yatırım miktarı 1.1 milyon dolara ulaşmış oldu.

SaaS olarak sunduğu dinamik rota optimizasyonu ile sevkiyatların  zamanında ve en az maliyetle taşınmasını sağlayan Optiyol  yakıt  maliyetlerinde %15-25, sefer sayılarında %5-10 oranlarında azalma  sağlarken, zamanında teslimat oranlarını da %20-30 oranında artırıyor.  Mobil sürücü uygulaması ile hem araçların hem de siparişlerin gerçek  zamanlı olarak izlenebilmesini  gönderici, taşıyıcı ve alıcıların  uçtan uca tüm nakliye süreci hakkında anlık bilgilenmesini sağlıyor.

Türkiye pazarında hakimiyetini artıran Optiyol’un müşterileri arasında  kendi dağıtım operasyonunu hayata geçiren Beymen, büyük kargo ve  e-ihracat alanında hızla büyüyen Horoz Lojistik, 80’den fazla ülkeye  ihracat yapan Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, Türkiye’nin lider paketli  kuruyemiş markası Tadım, Türkiye’nin en büyük yumuşak şeker üreticisi 
Kervan Gıda ve lider teknoloji ürünleri dağıtıcısı Arena Bilgisayar  bulunuyor. 

Optiyol, California’da Bay Area, Los Angeles ve Sacramento’da online  market hizmeti veren Buffalo Market ile çalışıyor. Şirket, geçtiğimiz  aylarda, Texas merkezli Truckl ile de iş ortaklığı yaptı. Truckl,  gelişmiş blockchain teknolojisi sayesinde değerli ürünlerin  taşınmasında araçların rota takibini sağlayan bir teknoloji firması  olarak öne çıkıyor.

Şirket, aldığı yeni yatırımla önümüzdeki dönemde Amerika, Avrupa ve Orta Doğu pazarında teknoloji iş ortaklıkları ile satış gücünü  artırmaya yönelik faaliyetlerini sürdüreceğini açıklıyor.

Bugün e-ticaret hacminin tüm dünyada 4 trilyon doların üzerine çıkması  ve şehir içi son kilometre operasyonlarının karmaşıklığı Optiyol gibi  yeni nesil yaklaşımlara ihtiyacı artırıyor. Optiyol’un Kurucu Ortağı Dr. Ozan Gözbaşı, son yıllarda rota optimizasyonu çözümlerine yönelik  talebin katlanarak arttığını vurgulayarak şunları ifade ediyor: “Dünya  genelinde taşıma kapasitesi, e-ticaret hacmindeki artışı  karşılayamadığı için eldeki kaynakların en verimli şekilde  kullanılması önem arz ediyor. Müşteriler hızlı, ücretsiz ve söz  verilen zamanda teslimat beklediğinden  firmaların hem lojistik  maliyetlerini en aza indirmeleri hem de süreçlerini  dijitalleştirmeleri gerekiyor. Optiyol’un geleneksel çözümlerden en  önemli farkı, saha tecrübesini geniş bir veri seti ile matematiksel  olarak algoritmalara aktararak hem ekonomik hem de uygulanabilir  planlar sunması. Alanında ülkemizin ve dünyanın en iyi kurumlarında  yetişmiş uzmanların yer aldığı ekibimizle global ölçekte iddialı bir  çözüm geliştirdik. Yeni yatırımla birlikte hem yatırımcılarımızla  önemli stratejik işbirliklerine imza atacağız hem de yurt dışında  hızla büyüyeceğiz.”