Schroders Türk hisselerinde satışa geçti

Yayınlama: 20.05.2021 11:57:00 Güncelleme: 20.05.2021 12:03:00

Yatırım bankası Schroders'in Fon Yöneticisi Mohsin Memon, Türk hisseleri ciddi yukarı potansiyel taşısa da mevcut durumun Türkiye piyasasında sabırlı olmayı gerektirebileceğini söyledi

Schroders Fon Yöneticisi Mohsin Memon mart ayındaki sürpriz TCMB  başkanlık değişiminin, genel yatırım iklimini bir parça zayıflattığını belirtirken Türkiye pozisyonlarını azalttıklarını söyledi.

Memon, yatırım iklimindeki zayıflamanın kendisini artan borçlanma maliyetleri ve yükselen enflasyon beklentileri olarak gösterdiğini belirtti.

Schroders, zorluklara rağmen perakende, turizm ve sağlık şirketlerinin koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesinden fayda sağlayacağını düşünüyor.

Memon “Türk varlıkları hem yerli hem de yabancı yatırımcılara ciddi derecede yukarı yönlü potansiyel sunsa da politika çapasının olmaması ve ekonomik temellerin kısa vadede zarar görmesi düşünüldüğünde bu potansiyel sabırlı olmayı gerektirebilir” ifadelerini kullandı. 

Mart ayı başında Scroders Fon Yöneticisi Rollo Roscow Kasım 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TCMB Başkanlığında yaşanan değişimler  sonrasında Türkiye hakkında “daha yapıcı bir görüşe sahip olduklarını” belirtmişti