Suudilerle 10 milyar dolarlık ticaret hedefi

Yayınlama: 23.06.2022 13:35:00 Güncelleme: 23.06.2022 15:50:03

Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman'ın ziyareti kapsamında yapılan görüşmelerde, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaretin 10 milyar dolara yükseltilmesi hedeflendi

Bloomberg'in haberine göre, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Türkiye ziyareti kapsamında yaptığı görüşmelerde, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin geliştirilmesine, ticaretin kolaylaştırılmasına ve ticaretin önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik atılacak adımlar konusunda mutabık kalındı.

Gelecek 6 aylık sürede yapılacak çalışmaların belirlenmesi amacıyla bir yol haritası oluşturulacak ve buna göre Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaretin 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda, sektör temsilcilerinin katılımıyla Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı da yapıldı. Firmaların, karşılaştıkları sorunları doğrudan Suudi Arabistanlı yetkililere iletme imkanı bulduğu toplantıya ilişkin sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Bakan Muş, "Türk ve Suudi iş insanlarının karşılıklı temasları ile önümüzdeki dönemde ticaret, yatırım ve ekonominin her alanında yeni sayfalar açacağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı.

İHRACATTA AZALMA, İTHALATTA ARTIŞ

Muş, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid A. Al-Falih ile de bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki yatırım ilişkileri ele alındı, karşılıklı yatırımların artırılmasına yönelik atılabilecek adımlar değerlendirildi.

2021 sonu itibarıyla Suudi Arabistan'a ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 90 azalırken, ithalat ise artan enerji fiyatları sebebiyle yüzde 68 artış gösterdi. İki ülke arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretlerin ve iş birliği ortamının ticareti daha dengeli bir yapıya kavuşturması bekleniyor.

Türk müteahhitlik firmaları Suudi Arabistan'da bugüne kadar 24,3 milyar dolar değerinde 377 proje üstlendi. Bu rakamlarla Suudi Arabistan, Türkiye'nin değer bazında en fazla proje üstlendiği 6. ülke konumunda yer alıyor. 2018 yılı sonrasında yaşanan süreç ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle firmaların Suudi Arabistan'da iş alımları durma noktasına gelmişti. Gerçekleştirilen görüşmelerde Türk firmalarının yeniden proje üstlenmeleri konusunda atılacak adımlar konusunda mutabık kalındı.