Tam kapanmayı duyan bekarlar tatil aramaya başladı!

Yayınlama: 27.04.2021 13:18:00 Güncelleme: 27.04.2021 13:24:57

29 Nisan'da başlayacak olan tam kapanmadan öncesine uçak bileti arayanlar 6.5 katına, otobüs bileti arayanlar 15 katına çıktı. Arayanlar tek yön ve tek kişilik bilet aradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı  tam kapanma ve şehirler arası seyahat kısıtlamasıyla ilgili kararlar,  yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi şehir değiştirmek isteyenleri online  bilet aramasına yöneltti. Kararın açıklanmasıyla birlikte Enuygun’dan  yapılan bilet aramalarında ciddi bir artışın meydana geldiğini  belirten Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Yapılan açıklamalarla  beraber Enuygun’dan yapılan uçak bileti aramaları 6,5 kat arttı,  otobüs bileti aramaları da 15 katına çıktı. Uçak bileti alanların yüzde 93’ü tek yön biletleri tercih etti” dedi.

Memleketine, yazlığına ya da ailelerinin yanına gitmek isteyenlerin,  şehirler arası seyahatin özel izne bağlı olacağı 29 Nisan öncesi yolculuk yapmak için aramalarını hızlandırdığını belirten Hacıbayramoğlu, “Tam kapanma açıklamalarıyla beraber yapılan uçak bileti aramaları 6,5 kat, otobüs bileti aramaları da 15  kat arttı. Uçak biletinde İzmir, İstanbul, Van, Diyarbakır, otobüs  biletinde ise Ankara, İstanbul, Van, İzmir ve Adana en çok bilet  araması yapılan şehirler oldu. Bu günler için bilet satın alanların yüzde 93’ü tek yönlü ve yüzde 87’si de tek kişilik bilet satın almayı tercih  etti. 
Otel ve uçak rezervasyonu bulunanlar ne yapacak?

29 Nisan akşamından 17 Mayıs sabahına kadarki süre için daha önce uçak bileti satın alanlar, havayollarının belirleyeceği yeni şartlara göre işlem yapabilirler. İçişleri Bakanlığı’nın  genelgesine göre otel rezervasyonu bulunanlar da seyahat  kısıtlamasından muaf sayılmayacak. Seyahat için zorunlu halleri bulunanlar otel konaklaması yapabilecek.

KİMLER ŞEHİRLERARASI SEYAHAT EDEBİLECEK

29 Nisan akşamı başlayacak tam kapanma kararına göre şehirlerarası  seyahatler özen izne bağlıolacak. Cenaze, asker terhisi, son 5 gün içerisinde o şehre gelip ikamet adresine geri dönecekler, hastane tedavisi görüp taburcu olanlar gibi özel haller dışında şehirlerarası seyahate izin verilmeyecek. Seyahat İzin Belgesi Alo 199 ya da e-Devlet üzerinden alınabilecek.