Tesla'nın karı Bitcoin yatırımıyla uçtu

Yayınlama: 27.04.2021 10:21:00 Güncelleme: 27.04.2021 10:24:36

1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımıyla dikkat çeken şirketlerden biri olan Tesla'nın 2021 ilk çeyrek karı analistlerin beklentilerinin çok üzerinde gerçekleşti

Tesla mali yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde kar elde etti. 
İlk çeyrekte net kar 438 milyon dolar, hisse başına 93 cent seviyesinde gerçekleşti. Analistler ise hisse başına 79 cent kar bekliyorlardı. 

Beklentilerin üzerinde kar elde edilmesinde bir miktar Bitcoin pozisyonunun satılması katkı verdi. Bitcoin'de 1,5 milyor dolar yatırımı bulunan
Tesla, bunun yüzde 10'unu ilk çeyrekte sattı.

Bitcoin satışından 272 milyon dolar gelir elde edilirken, ilk çeyrekteki  elde edilen kara Bitcoin'in 101 milyon dolar pozitif katkısı oldu.

Tesla'nın cirosu da ilk çeyrekte yüzde 73,6 artarak 10,29 milyar dolar  olan beklentilerin üzerinde 10,39 millyar dolar sevilyesinde gerçekleşti. 

Tesla, Bitcoin yatırımlarına da devam edeceğini bildirdi.

Şirket dün gece açıkladığı bilançosunda elinde bulundurduğu Bitcoin  varlıkları bağlantılı olarak 1,2 milyar dolarlık net nakit çıkışı  yaşandığını kaydetmişti. 

Bilanço sonrası açıklama yapan Tesla CEO'su Elon Musk, kendisinin 
Bitcoin satmadığını, Tesla'nın ise likitliğini test amaçlı olarak  bilançosundaki Bitcoin'den %10 satış yaptığını belirtti. Amacın,  bilançoda Bitcoin'i alternatif bir varlık olarak bulundurmak için  para biriminin likitliğini test etmek olduğunu belirtti. 

Tesla TSLA CFO'su Zach Kirkhorn da Bitcoin konusunda iyimser olmak için çok fazla neden olduğunu, Tesla'nın Bitcoin yatırımlarına devam  edeceğini belirtti. "Bitcoin'in uzun vadeli değerine inanıyoruz"  ifadelerini kullandı.