Twitter, emojileri ilk kez Türkiye’de test edecek

Yayınlama: 10.09.2021 10:43:00 Güncelleme: 10.09.2021 10:49:04

Twitter, emojilerle tepki verme özelliği ilk olarak Türkiye’de test edecek

Twitter, emojileri ilk kez Türkiye’de test edecek

ABD merkezli sosyal medya devi Twitter, gönderilere çeşitli emojilerle  tepki verme özelliği “Reactions”ın dünyada ilk olarak Türkiye’de test  edileceğini duyurdu.

ABD merkezli sosyal medya devi Twitter, yeni özelliğini dünyada ilk  olarak Türkiye’de test etmeye karar verdi. Şirket, diğer bölgelerde  kullanıma sunmadan önce gönderilere çeşitli emojilerle tepki verme  özelliği olan “Reactions”ı Türkiye kullanıma sunacak. Şirket  tarafından yapılan açıklamada, "Beğenme her zaman tüm hisleri  yakalamadığı için bir dizi emoji ekledik" denildi.

Yeni özelliğe ulaşmak için Türkiye’deki kullanıcıların beğen butonuna  uzun süre basmasının yeterli olduğu ifade edildi. Twitter’ın bu  özellik ile daha çok Facebook’a benzeyeceği yorumları yapılırken,
Twitter, konuşmaların medeni kalmasına yardımcı olmak için özellikle  “kızgın surat” emojisini hariç tutmaya karar verildiğini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “İnsanların tweetleri okurken  hissettikleri en önemli duyguların ’eğlenmiş’ ve ’meraklı’ olduğunu  belirledik. ’Hayal kırıklığı’ ve ’öfke’ aynı zamanda insanların  tweetleri okurken hissettikleri yaygın duygular olsa da ve bazı  insanlar tweetlere katılmadıklarını ifade etmek istese de şu anda  bunları emoji reaksiyonları olarak dahil etmiyoruz.

Amacımız, her  zaman herkese açık ve sağlıklı sohbeti desteklemek ve mevcut emoji  setimizin sohbetleri nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz” denildi. Şirket, çeşitli kültürler arasında "küresel olarak yankı uyandırdığı"  için düşünen surat, üzülen surat, gülen surat, alkış olmak üzere 4  emoji simgesini seçildiğini aktardı.