Valiler'den küçük esnafı sevindiren karar

Yayınlama: 30.04.2021 09:12:00 Güncelleme: 30.04.2021 09:21:33

Valilikler bazı illerde zincir marketlerde kırtasiye, züccaciye, hırdavat satışını yasakladı. TOBB Ticaret Odaları Konsey ve ATO Başkanı Baran, diğer illerde de benzer kararlar alınması gerektiğini söyledi.

Valiler'den küçük esnafı sevindiren karar

Esnaf temsilcilerinin, sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması kapsamında zincir marketlerde gıda dışı ürün satışının haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönündeki talepleri bazı illerde sonuç getirdi. Antalya, Diyarbakır, Kayseri, Niğde ve Karaman’da İl Hıfzısıhha Kurulları, kısıtlamanın olduğu dönemde marketlerin; ayakkabı, kırtasiye, züccaciye, hırdavat ve giyecek satışı yapan reyonlarını satışa kapattı. Bu yasaklamanın genelge ile değil il bazında yapılması, birçok ildeki oda ve borsa başkanlarını harekete geçirdi. TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkanı ve ATO Başkanı Gürsel Baran, diğer illerin de benzer kararlar alması gerektiğini söyledi.

Son yıllarda mahalle aralarına kadar yayılan zincir marketlerin sattıkları ürün çeşitliliğini artırmaları ile birlikte küçük esnafın rekabet şansın ortadan kaldırdığına yönelik eleştiriler, pandemi sebebiyle uygulanan kısıtlamalarda iyice pik noktaya ulaşmıştı. Pandemi döneminde zaten cirosu büyük ölçüde azalan esnafın kapalı olduğu süre boyunca, marketlerin tekstil, züccaciye, hırdavat gibi ürünleri satmasına tepki gösteren esnaf, bağlı bulunduğu odalara yoğun baskı yaparak bu konuda önlem alınmasını istiyordu.

Esnafın ve esnaf temsilcilerinin bu yöndeki girişimi sonuç verdi. Antalya, Diyarbakır, Kayseri, Niğde ve Karaman’da valilikler, 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında; ayakkabı, kırtasiye, züccaciye, hırdavat ve giyecek satışı yapan reyonlarının satışa kapatılmasını kararlaştırdılar.

Bunun üzerinde bir çok ildeki esnaf temsilcileri, valiliklere başvurarak yasaklamanın kendi illerinde de uygulanmasını istediler.