18 yaşından küçükler de BES’e dahil edilecek

Yayınlama: 05.05.2021 10:37:00 Güncelleme: 05.05.2021 10:49:02

Cumhurbaşkanı tarafından martta açıklanan ekonomi reform paketinde yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) dışında özel emeklilik hizmeti veren sandık, vakıf gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin 2023’e kadar BES’e aktarılmasını sağlayacak yasal düzenleme Meclis’e geliyor. Torba teklifte 18 yaşından küçüklerin bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi de sağlanacak.

18 yaşından küçükler de BES’e dahil edilecek

 Ak Parti ekonomi reform paketinde yer alan bazı düzenlemeleri içeren torba teklifi bayramdan sonra Meclis gündemine getirmeye hazırlanıyor. Üzerinde çalışmaların devam ettiği torba teklifte, ekonomi reform paketi uygulama takviminde 30 Haziran 2021 tarihine kadar yapılacak işler arasında yer alan ve yasa gerektiren BES’e ilişkin düzenlemeler torba teklifle yapılacak.

Torba teklifte 18 yaşından küçüklerin bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi de sağlanacak. BES dışındaki vakıf, sandık gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin 2023 sonuna kadar BES’e aktarımı ile imkan verilecek. Bu sayede yüksek fon getirilerinden çok daha geniş bir kesimin yararlanmasının önü açılacak. Aktarıma konu olacak tutarın ilk etapta 7-10 milyar TL olması bekleniyor.

Ekonomi reform paketinde BES’i büyütecek üç önemli düzenleme yer alıyor. Atılacak yeni adımlarla 18 yaş altı 23 milyon gencin BES’ten yararlanabilmesinin yolunun açılması vakıf ve sandıklardaki birikimlerin sisteme dahil edilmesi, BES ile sağlık, hayat, eğitim sigortası gibi özel güvencelerin cazip olanaklarla bütünleşik bir güvence paketi şeklinde sunulması hedefleniyor.