AB Grup Holding'ten Bitcoin'le yarışma iddiasıyla kripto para projesi!

Yayınlama: 01.09.2021 14:09:00 Güncelleme: 01.09.2021 14:46:44

AB Grup Holding, kripto para ve blockchain teknolojileri piyasasına çok ses getirebilecek üç projeyle girdi: ABG Coin, AB Stocks ve yerli Silikon Vadisi

AB Grup Holding, Türkiye'nin en büyük kripto para ve blockchain atılımlarından birine start verdi.
AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, kripto para alım satım platformu AB Stocks, ABG Coin ve Bodrum'da Ay-Yıldız tasarımla hayata geçecek olan Teknoloji Üssü konusunda flaş açıklamalarda bulundu. 

ABG COIN NEDİR? WHIT PAPER'INDA NELER VAR?

MUHSİN BAYRAK: DÜNYADA İLK OLACAĞIZ
Muhsin Bayrak, AB Grup Holding'in kripto para ve blockchain teknolojilerine yatırım yapma sebebini şöyle açıkladı: Bizim gibi güçlü bir grubun kripto paraya yatırım yapan insanların dolandırılmaması, mağdur olmaması için bu sektöre el atması gerekiyordu. Çok iyi bir ekip kurarak AB Stocks alım satım platformunu geliştirdik. Dünyada ilk kez bir holding tarafından çıkarılan kripto para olan ABG Coin'i çıkardık. İran'dan, Kore, Ukrayna'dan yazılımcı bulmaya çalışıyoruz. Bu çok büyük bir eksik. Yeni dünyaya hazır olmak için Bodrum'da bir 'silikon vadisi' kuralım istedik. Ay-Yıldız bayrağımızın tasarımıyla bir teknoloji üssü kurmak üzere projemizi hazırladık. Merkezimizi de oraya taşımayı planlıyoruz. İzinleri aldıktan sonra teknoloji üssünü 2023'te yani 100. yılımızda hizmete açacağız."

KURUMSAL KABULLENME HAMLESİ
Kripto parada merkeziyetsizliği bir nevi ortadan kaldıracak adımlar attıklarını söyleyen Bayrak, projenin dünyada eşinin benzerinin olmadığını savunuyor: "Hiçbir holding bugüne kadar bunu yapamadı. Biz 5 tane ülkede iş yapıyoruz. Avrupa'da da yapabilirdim, fakat Türkiye sevdamız var. Bunu globale Türkiye'den yayacağız. Şubat ayında AB Stocks ve AB Coin'i globale de açmış olacağız."

Peki tam olarak ilk olan kısmı ne bu projenin. Bilindiği üzere global bazda 10 binden fazla kripto para ve token projesi bulunuyor. Fakat holding olarak bütün sermayesini bu işin arkasına koymayı taahhüt eden herhangi bir holdingle karşılaşmış değiliz. Elbette birçok kurum bu işe girmeye çalışıyor ve hatta giriyor fakat bunlar genellikle proje destekçiliği veya yatırımcılıktan öteye geçmiş değil. Kripto para piyasalarının en büyük derdi olan kurumsallaşma ve kabullenilme konusunda AB Grup Holding'in yatırımı dikkat çekici olanlardan biri. Bayrak, "Bunu geç kalmadan yapmamız gerekiyordu. Bütün sermayemi arkasına koydum. Kripto para Türk markasıyla bütün global kripto paralarla yarışacak diyor. Bu açıdan Bayrak ve "çok güçlü ama çok zorluklarla kurdum" dediği ekibinin iddiası ise oldukça çarpıcı: Bitcoin'le global bazda yarışabilecek bir ABG Coin. 

ABG COIN ALANA YÜZDE 25'İ KADAR BEDAVA COIN
AB Grup Holding, ABG Coin ile ilgili kampanyasını da açıkladı. ABG Coin'i bugün saat 12:00'den itibaren satın alan bütün yatırımcılara yüzde 25 ABG Coin hediye edilecek. Bugün 12'den itibaren hangi fiyattan alırsa alsın, önümüzdeki çarşamba günü saat 12'ye kadar yüzde 25 daha verilecek. AB Stocks'ta da oldukça iddialı bir hedef var: Dünyada geçerli olan bütün kripto paraların AB Stocks'ta listelenmesi hedefleniyor.

Bugün itibariyle mobil uygulamanın da açıldığını belirten Muhsin Bayrak, "Benim AB Stock'a da coine de ihtiyacım yok. Düzgün gruplar bu işin içinde olmalı ki vatandaşımız dolandırılmasın. Bugüne kadar devletimden hiç bir beklentim olmadı. Ülkemize bizim gibi insanlar lazım. Herkese tarafsız eşit mesafede iş insanları lazım. Personel aldığımız zaman CV'sine bakmıyoruz. Kimliğinde TC vatandaşı yazıyorsa başımızın tacıdır. Yatırımlarımız samimi olarak devam ediyor. 8 binin üzerinde çalışanımız var. AB Stocks'ta 73 kişi Özgür Özen hocanın önderliğinde çalışıyor. Büyümeye de devam edecek" diyor.

KRİPTO PARAYLA KONUT SATACAK, "DEVLET ÇAPRAZ KAZANACAK" İDDİASI
Fakat asıl büyük haberlerden biri, AB Grup Holding'in ABG Coin'i kendi grubu içerisinde bir ödeme aracı olarak yurt içi ve dışında kabul edeck olması. Bayrak, "ABG Coin ile geldiğinizde AB grup holdingten gayrimenkul alabileceksiniz. Devletimiz de bundan çapraz vergi alacak ve hiçbir kaybı olmayacak. Mevzuat konusunda da yetkililerle görüşüyoruz" diyor. Bunun nasıl gerçekleşeceğine gelirsek...

Bayrak, "Kripto paranın yüzde 18 KDV’sini veriyoruz, hem de yüzde 20-25 gelir vergisini vereceğimiz için AB Grup içerisinde kripto para ile konut alımına izin vermekte bir sıkıntı yok" diyor.

Bayrak'ın düzenleyici kurumlardan bir de ricası var: "Türk halkı dünyadai tüm kripto paraları alabiliyor. Türkiye bir kripto para çıkardığında bunu dünyaya satamıyor. Bunu yetkililerden rica ediyorum. Bu projenin amacı Türkiye'ye döviz kazandırmaktır" diyor.

BİTLİS TATVAN'A CALL CENTER
Merkeziyetsiz borsayı merkeziyete yakın hale getirme konusunda da AB Grup Holding'in iddialı bir projesi var. O da, kurulacak olan ve 7/24 çalışacak olan bir call center. Bu da Bayrak'ın memleketi olan Bitlis'in Tatvan ilçesinde gerçekleştirecek. 70 kişilik bir call center ekibi üniversite öğrencilerinden oluşacak.İki vardiya halinde 24 saat işleyecek.

MUHSİN BAYRAK: SPK DÜZENLEMESİ ÖNÜMÜZÜ AÇACAK
Çok kısa bir süre içerisinde ilan edilmesi beklenen kripto para borsaları ve kripto paralara ilişkin düzenlemeyle ilgili de Bayrak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ankara ile projenin her aşamasında görüştüklerini söyleyen Bayrak, "Ankara'da yaptığımız görüşmelerden önümüzün açılacağını anlıyoruz. Şu anda aşağı yukarı biliyorum sermaye yeterliliği kriterini ama onu yetkililer açıklasın. Zaten Türkiye'de kripto para yatırımlarında sorunlar olduğu için büyük bir holding olarak biz bu işe giriyoruz" diyor.

ÜNLÜ MİMAR BARBAROS SAĞDIÇ: TAMAMEN SIRADIŞI VE KENDİNE HAS KİMLİĞİ OLAN YERLİ SİLİKON VADİSİ
Projenin yönetim ekibinde olan ünlü mimar Prof. Dr. Barbaros Sağdıç ise "Türkiye'de başka hiçbir grupla çalışmama kararı vermiştim. Muhsin Bayrak kardeşimle tanışana kadar. Bodrum'daki projelere başladığımızda şu ana kadarki projeleri incelediğimizde basmakalıp ve sıradan işler olduğunu gördük. Tamamen sıradışı kendine has kimliği olan özgün projeler için yola çıktık.

Türkiye'nin ilk silikon vadisinin başlangıcını yapmaya karar verdik. Son derece özgün, tamamen kendi kişiliği olan bir konsept. Buradaki vizyon tamamen Muhsin Bey'e aittir. Ben bunu fiziki ortama ve tasarıma döktüm.

Bu projede 500-600 Türk yazılımcı yeni bir vizyonu ortaya çıkarmak için yola çıkıyor. Dünya borsalarıyla da örtüşecek bir vizyona sahipler.

Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli ve çok güçlü bir yatırım ve vizyonu da dünyayla paylaşmak demek. Bir yandan yerel aynı zamanda da enternasyonel bir yapıya da sahip" diyor.ÖZGÜR ÖZDEN: KRİPTO PARADA HIZ VE GÜVEN SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ
Teknoloji altyapsının başında olan Özgür Özden ise "73 kişiyle birlikte ABStocks.com'un ihtiyacı olan hız güvenlik ve diğer unsurları dünya standartlarının üzerine çıkaracak bir teknoloji için çalışıyoruz. Amacımız ve birinci önceliğimiz güven, ikincisi hız ve yatırımcıların yaşadıkları diğer sorunları giderecek hamlelerin yapılması için uğraşıyoruz. 6 Ar-Ge projesini 2023'e kadar tamamlamayı planlıyoruz" diyor.

40 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
AB Grup Holding teknoloji üssünü 40 milyon dolara kurup Türk üniversitelerinin hizmetine sunacak. Bu üste eleman yetiştirecek. Türk gençlerini teknoloji üssünde yetiştirip AB Grup Holding şirketlerinde de iş garantisi verilecek. Yetiştirilecek her genç için de 5+5 Türkiye’de hizmet etme şartı koşulacak.

ABG Coin'in 1 dolar civarından çıkması planlanıyor. Muhsin Bayrak'ın iddiası şöyle: "Bu para 2-3 sene sonra Bitcoinle yarışabilecek tek coin olacak. Arkasında madencilik yok, beklenti büyük fakat fiyat konusunda elbette yönlendirmemiz doğru olmaz.

Çıkarttığımız kripto para 100 milyon adetle sınırlı. 30 milyon adedini de Avrupa’da açacağız. Her şey hazır. Önümüzdeki hafta da altyapısı için Atina’da olacağım."