ABD'ye tarihi şok, yatırım piyasalarını salladı

Yayınlama: 10.11.2021 17:26:00 Güncelleme: 10.11.2021 17:41:08

ABD'de beklentileri misli misli aşan enflasyon verileri sonrası antienflasyonist emtialar ve kripto paralara büyük kaçış

Fed'in "enflasyon geçici" diyerek varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını açıklaması sonrası gözler açıklanacak olan ABD enflasyon verilerine çevrilmişti. Bugün sabah saatlerinden itibaren piyasalarda sert dalgalanmaların yaşandığı dikkat çekerken dolar kurunda 9.80 TL'nin üzerine bir çıkış dikkat çekmişti. ABD'nin faizleri yükselteceği beklentisiyle dolarda yaşanan global güç kaybı bir gün içerisinde terse döndü.
ABD'de açıklanan enflasyon oranlarının beklentilerin çok çok üzerinde gerçeklenmesiyle piyasada öfke nöbetine benzer reaksiyonlar görüldü.

ABD'de tüketici fyatları, Ekim'de benzin ve gıda fiyatlarının etkisiyle beklenenden daha fazla artarak 1990 yılından beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Ekim'de tüketici fiyatları, yüzde 0,9, yıllık bazda ise yüzde 6,2 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon ise yıllık yüzde 4,6 artışla Ağustos 1991'den beri en yüksek seviyesine çıktı. 

ABD'de Ekim'de enerji fiyatları aylık yüzde 4,8 ve yıllık yüzde 30,0 artış yaşarken, yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Gıda fiyatları ise aylık yüzde 0,9, yıllık yüzde 5,3 arttı. 

Bu rakamların açıklanmasıyla dolar TL karşısında 9.8757 TL'yi görürken altının ons fiyatı 1864 doları, gümüşün onsu 25.06 doları gördü. Gram altın fiyatı ise hem dolarda hem de altındaki yükselişten doğrudan etkilenerek yüzde 2.65 yükselişle 588 TL'yi geçti. Gün içerisinde gördüğü en yüksek seviye ise saat 17:39 itibariyle 589 TL seviyesinde. Borsa ise ne dış dinamiklerden ne de iç dinamiklerden etkilenmeden rekorlarına devam ediyor. Son üç gündür her kapanışı tarihi zirve kapanış seviyesinden gerçekleşen Borsa İstanbul'da endeks 1627.22 puanı test etti. Halen de 1624 puanla zirvenin biraz altında işlem görüyor. Tamamlanan bilançoların fiyatlaması devam etse de uzmanlar kar realizasyonlarında riskin yükseldiği uyarısında bulunuyor. Benzer bir durum ABD hisse senetleri piyasalarında da dünkü kapanışlarda vardı. Global analistler bu tavrın bir FOMO'dan (Fear Of the Missing Out) yani yükselişin dışında kalma korkusundan kaynaklandığını belirtse de FOMO dönemlerinin en riskli dönemler olduğunu gözden uzak tutmamak gerekiyor.