Petrol talebi geriledi, fiyatlar düştü

Yayınlama: 22.10.2021 10:09:00 Güncelleme: 22.10.2021 10:10:19

Enerji üretiminde petrol talebinin gerilemesi petrol fiyatlarını aşağı çekti

Petrol talebi geriledi, fiyatlar düştü

Kömür ve doğal gaz fiyatlarının gevşemesi sonrasında enerji üretimi amaçlı petrol talebinin zayıflaması uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını geriletti. 

Gaz ve kömür fiyatlarındaki rekorlar sonrası petrole gelen ek talebin zayıflamaya başlaması sonrasında ICE'de Aralık vadeli Brent petrolünün varil fiyatı 61 cent düşüşle 84 dolar/varile indi. NYMEX'de Aralık vadeli Batı Teksas petrolünün varil fiyatı da 52 cent kayıpla 81,98 dolar seviyesinde.

 Analistler, petrol fiyatlarındaki gerilemenin, genel olarak emtia fiyatlarında yaşanan düzeltmenin bir parçası olduğunu, bunun yanı sıra İngiltere ve Almanya gibi büyük ekonomilerde COVID-19 vakalarının yeniden artışa geçmelerinin ve ABD'de kış mevsiminin daha ılıman geçeceği tahminlerinin dee petrol  fiyatlarını gerilettiğini savunuyorlar. 

Bununla birlikte analistler, petrol için trendin yukarı yönlü olmaya devam ettiğini, ABD'de petrol stoklarının gelecek hafta da azalmaya devam etmesi halinde fiyatların yeniden yükselişe geçeceğini öngörüyorlar.