Piyasalardaki belirsizlik emtiaya da yansıdı

Yayınlama: 12.07.2021 11:21:00 Güncelleme: 12.07.2021 11:22:15

Küresel piyasalardaki belirsizlik geçen hafta emtia piyasasına da yansıdı

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantı tutanaklarıyla artan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki delta varyantıyla devam eden belirsizlikler geçen hafta emtia piyasasına da yansıdı.

Geçen hafta emtia piyasasında işlem gören bazı yatırım araçları kazandırırken, bazıları kaybettirdi ve küresel piyasalarda yaşanan belirsizlikler emtia piyasalarına da yansıdı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısına ait tutanakların, varlık alımlarının devam etse de azaltılması konusundaki belirsizliklerin uzun bir süre daha gündemi meşgul edeceğini ortaya koyması ve bu belirsizliklere Kovid-19 salgını endişelerinin eklenmesi piyasalarda risk iştahının azalmasına sebep oldu.

Analistler, ABD'de artan tahvil talebinin dolar kurunu küresel para birimleri karşısında desteklediğini belirterek, emtia piyasasında geçen hafta ABD'nin 10 yıllık tahvillerine ve dolara olan talebin artmasıyla satış baskısının hakim olduğunu ifade etti.

Geçen hafta emtia piyasasında pozitif ayrışan ürünlerden baz metaller altın, bakır, paladyum, kurşun, platin, nikel, çinko oldu.

Geçen hafta altın yüzde 1,2, bakır yüzde 1,9, paladyum yüzde 0,9, kurşun yüzde 2,2, platin yüzde 1,3, nikel yüzde 2,1, çinko yüzde 1,3 değer kazandı.

Analistler, 2 Temmuz'da açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ABD'de sanayi ve endüstride emtia talebini bir anlamda olumlu etkileyeceğine dair beklentileri artırdığını ve baz metallerin bazılarının iyi bir performans sergilediğini söyledi.

Kovid-19 salgınında görülen delta varyantının yayılımına ilişkin endişeler ile para politikalarının seyrine dair belirsizlikler, altını destekledi.

Geçen hafta, gümüş yüzde 1,4, Brent petrol yüzde 0,9, alüminyum yüzde 1,7, doğalgaz yüzde 0,2 değer kaybetti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun ağustos ayı itibarıyla uygulanacak üretim politikasını belirleyeceği toplantıyı, üye ülkeler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle pazartesi günü iptal etmesinin arz tarafında oluşturduğu belirsizliğin fiyatlar üzerindeki etkisi devam ediyor.

Uzmanlar, toplantının iptalinden bu yana ani yükseliş ve düşüşlerin görüldüğü petrol fiyatlarında, OPEC+ ülkeleri arasındaki anlaşmazlığın piyasada düzensiz üretime neden olabileceği endişelerini artırmasının etkili olduğunu ifade ediyor.