Yiyecek içecek sektörü çalışan ve işyerlerine nisan ve mayıs desteği

Yayınlama: 14.04.2021 12:19:00 Güncelleme: 14.04.2021 12:25:06

Ramazan'da restoranların sadece gel-al ve paket servise dönmesi nedeniyle kısa çalışmaya geçen sektör çalışanları için Bakan Selçuk'tan açıklama geldi

Yiyecek içecek sektörü çalışan ve işyerlerine nisan ve mayıs desteği
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, yiyecek ve  içecek sektörüne yönelik olan destek ödemesine ilişkin açıklamada  bulundu.

Selçuk, "Nisan ve Mayıs aylarında yiyecek ve içecek sektöründeki  çalışanlarımıza destek sağlayacağız" dedi.

Bakan Selçuk, Ramazanın içinde bulunduğu Nisan ve Mayıs aylarında  yiyecek ve içecek sektörlerinde çalışanlara yönelik prim desteği  sağlayacaklarını bildirdi.

Buna göre  Mart ayında çalışması olanlardan, Nisan ve Mayıs  aylarında normalleşme desteğinden yararlanamayan ve çalışmaya devam  edilen işçiler için işverenlerin SGK'ye ödeyecekleri asgari ücret  üzerinden hesaplanan prim Bakanlık tarafından karşılanacak. Prim  desteğinin yanı sıra yine aynı sektörde faaliyet gösteren işyerlerinde  ücretsiz izne ayrılan sigortalılara da destek verilecek.

İşverenlerin bu destekten yararlanabilmesi için çalışanlarını e-SGK sistemi üzerinden sigortalılıklarını tanımlaması gerektiğini  belirten Bakan Selçuk, ödemelerin ise çalışanlara İŞKUR aracılığıyla  gerçekleştirileceğini kaydetti.